Ako byť dobrým otcom?

dad-and-childMať otca, ktorý je prítomný a aktívny, je ako mať plot okolo ihriska.

Odborníci vypracovali klasickú štúdiu, ktorá mala zistiť, či sa deti lepšie chovajú na oplotenom ihrisku, alebo na ihrisku bez plota. Výsledok bol prekvapujúci: deti sa cítia menej isto a menej sa venujú hre, keď ihrisko nie je oplotené. Zhlukujú sa uprestred a len veľmi málo z nich je natoľko odvážnych, že sa pustia aj do miest mimo ihriska. To, o čom si niektorí psychológovia mysleli, že je ponižujúce, deťom vyhovuje. Životné pravidlá deťom pomáhajú.

Ako sa stať vzorom pre syna či prvým ctiteľom pre dcéru?

• Buďte doma prítomný

Jednoducho sa vyskytujte doma a zúčastňujte sa rodinného života. Nebuďte pre svoje deti napol mýtická postava, ktorá jen posiela na účet peniaze. Rozprávajte sa deťmi a riešenie výchovných problémov nenechávajte len na manželke.

• Ukážte deťom, ako funguje partnerské súžitie

To najlepšie, čo môže urobiť otec pre svoje dieťa, je urobiť jeho matku šťastnou,“ napísal kedysi Zdeněk Matějček, legenda detskej psychológie. Ukazujte názorne svojmu dieťaťu, ako dokážete byť pozorný k ich mame. Preukazujte jej pred deťmi rešpekt a drobné nežnosti. Ukážte, ako sa medzi rozumnými ľuďmi riešia odlišné názory.

• Prizvite deti k tomu, čo robíte

Vždy, keď to čo len trochu ide, zavolajte ich k príprave obeda (ak varíte), zoberte ich na rybačku, k oprave bicykla, k stavaniu lietadielok, ku kálaniu dreva… Doprajte deťom, aby vás mohli obdivovať a kopírovať.

• Buďte dôsledný, stanovte hranice a dodržujte ich

Pozor, tu nejde o návrat despotických otcov! Absencia jasných hraníc a pravidiel je ale jedným z najväčších problémov dnešnej až priveľmi liberálnej výchovy.

A nebojte sa humoru a občasných problémov v podobe roztrhnutých nohavíc či neskoršieho návratu z prechádzky. Trocha výčitiek od mamy sa dá vydržať, no najmä vaše deti budú mať aspoň na čo spomínať!

-r-