Čo nikdy nepovedať deťom

6a00e54f0d380188340148c80896c5970cNiekedy vedia deti rozčúliť rodičov až tak, že tí im potom povedia niečo, čo ich vzápätí veľmi mrzí.

Sú však minimálne tri vety, ktoré by dieťa od svojich rodičov nemalo nikdy počuť:

Nemám ťa rada! Nemám ťa rád!

Predovšetkým to nie je a nemôže byť pravda! Máme a budeme ich mať radi, nech sa deje, čo sa deje. Navyše, ako upozorňuje významný detský psychológ Zdeněk Matějček, takéto vyhlásenie vyvoláva v dieťati zmätok. „Ono má totiž vedieť, že je milované,“ vysvetľuje český psychológ. Nie nadarmo hovoria mnohí psychológovia, že každé dieťa, ktoré nie je milované, je vlastne týrané. „Prečo by sme sa teda mali týraním vyhrážať?“ pýta sa Z. Matějček. Určite je lepšie dieťaťu povedať: „To si ma teda veľmi nahneval! Hnevám sa na teba! Takto sa už nesmieš správať!“ So svojou láskou by sme nemali hazardovať – je to veľmi vzácna vec. A dieťa to vie, aj keď nám to slovami ešte nevie povedať naplno.

Nie si k ničomu!

Táto veta ponižuje dieťa väčšmi, ako si dospelí predstavujú. Dieťa má vedieť, že má pre svojich najbližších pozitívni význam a hodnotu. Ak mu povieme, že pre nás nemá žiadnu hodnotu, rozhodne ho nepovzbudíme, ale potlačíme jeho sebavedomie. Je preukázané, že takéto deti sa potom zle učia, a to aj napriek tomu, že majú vynikajúcu inteligenciu.

Robíš mi hanbu!

Touto výčitkou zdôrazňujeme, že nám nezáleží ani tak na dieťati ako na nás samotných. Zdôrazňujeme svoje postavenie, svoju dôstojnosť, svoju dobrú povesť. „Nemusíme sa báť dať dieťaťu najavo, že isté jeho chovanie je nevhodné, neslušné, nesprávne a úplne nedôstojné takého veľkého chlapca či dievčatka a že je to teda jeho hanba. Ale nerobme zo seba povýšené vychovávateľské netýkavky,“ radí Z. Matějček.

-at-