Desatoro dôstojnej staroby

Altes_PaarAko v prírode plynie úsvit, dni a noci, tak aj v živote človeka po narodení pokračuje detstvo, mladosť, dospelosť a staroba. Priprav sa na ňu.

1. Never tomu, že starnutie a staroba znamená chorobu. Uvedom si, že aj v starobe prináša život krásu a radosť. Uč sa žiť a hľadaj!

2. Dlhovekosť je výhoda, ak v nej prežiješ mnoho zdravých rokov. Základom toho je byť striedmy v jedle, v radosti, práci, v spaní, ale aj žiali.

3. Vo všetkom buď umiernený, len nešetri láskou, pomocou a ľudskosťou. Aj keď budeš  odkázaný na cudziu pomoc a starostlivosť, chráň si svoji dôstojnosť ako oko v hlave!

4. Keď ťa život skúša, nevzdávaj to. Ak to môžeš ovplyvniť, nezostaň sám, vyhľadávaj spoločnosť, zostaň činorodý. Pokiaľ žijeme, na nič nie je neskoro!

5. Nikdy nezabúdaj, že aj ty si bol mladý. Pripomeň mladým, že aj oni budú starí –ak sa toho dožijú…

6. V starobe sú najkrajším darčekom vnúčence.  Ži pre ne!

7. Tvoje najväčšie poklady v živote sú skúsenosti a znalosti , ale cenu majú len vtedy, ak ich použiješ a rozdáš.

8. Život je pominuteľný, čas nezastaviteľný a tikot hodín môžeš len spomaliť. Nájdi dôvod, prečo a ako to dosiahnuť.

9. Starý človek žije v prítomnosti a spomína na minulosť, ale musí mu záležať na tom, akú stopu zanechá po sebe v srdciach svojich nasledovníkov, ktorí budú pokračovatelia jeho názorov a myšlienok.

10. Záleží len a len na tebe, ako prežiješ čas, ktorý ti bol určený a ako zvládneš dôstojné lúčenie. Zostaň dobrým človekom!