Odmietol vykonať potrat. Dostal výpoveď

cab1c8aa9e4328d41f95b44f41a59b79

Bogdan Chazan

Známy profesor medicíny a riaditeľ nemocnice Svätej rodiny vo Varšave BOGDAN CHAZAN odmietol vykonať potrat žene, ktorej dieťaťu diagnostikovali poškodenie hlavy a mozgu.

Lekár svoje rozhodnutie zdôvodnil výhradou vo svedomí, ktorú zaručuje aj poľská ústava v 53. článku. Lekárovi bolo tiež vyčítané, že ženu neposlala za iným lekárom, ktorý by potrat vykonal.

Po sťažnosti pacientky, sa vzniknutým problémom začalo zaoberať ministerstvo zdravotníctva. Avšak starostka Varšavy Hanna Gronkiewiczová-Waltzová sa rozhodla pozbaviť lekára funkcie riaditeľa nemocnice Svätej rodiny a dala mu výpoveď. Svoje rozhodnutie zdôvodnila odmietnutím vykonať požiadavku ženy napriek tomu, že v Poľsku je v prípade chorého dieťaťa potrat legálny.

Starostka hlavného mesta Poľska je členkou strany Občianska platforma premiéra Donalda Tuska, ktorý po prvotnom medializovaní rozhodnutia Chazana, odkázal lekárom: „Bez ohľadu na to, čo mu hovorí jeho svedomie, lekár musí dodržiavať zákon. Každý pacient si musí byť istý, že lekár bude postupovať v súlade s právnymi predpismi a so svojimi povinnosťami.

Na základe prepustenia Chazana Magdalena Korzekwa na portáli Citizengo.org vytvorila petíciu s cieľom vyjadriť svoje nesúhlas voči nariadeniu starostky Varšavy. Prekladateľka starostkino rozhodnutie vníma ako formu diskriminácie lekárov a všetkých ľudí, ktorí rešpektujú ľudskú dôstojnosť a život. Petíciu doteraz podpísalo viac ako 52 tisíc ľudí.

Lekár po medializovaní prípadu vyjadril verejne svoje stanovisko: „Naším poslaním je zachraňovať životy, nie zabíja.“ B. Chazan patrí medzi približne 3000 poľských lekárov, ktorí podpísali Deklaráciu viery. Tá hovorí, že podpísaní lekári sú veriaci a potraty, antikoncepcia, umelé oplodnenie i eutanázie sú proti ich viere.

-ru-/HSP